تبلیغات
 جنگ ستارگان - سیاره موستافار
موستافار یا Mustafar سیاره‌ای خیالی در مجموعه‌ی جنگ های ستاره ای جورج لوکاس است.

موستافار
این سیاره را در قسمت سوم:انتقام سیت می‌بینیم. سطح این سیاره پوشیده از دهانه‌های آتشفشانی است که اکثر آنها فعال هستند. فعالیت‌های آتشفشانی این سیاره به دلیل نزدیکی به دو غول گازی است که با جاذبه‌ی فوق‌العاده‌ی خود، باعث تغییر در مدار موستافار می‌شوند. شورای جدایی‌طلبان کارخانه‌ای برای استخراج مواد معدنی و انرژی روی موستافار دارد که آخرین پایگاه آنها نیز محسوب می‌شود.

تاریخچه

با وجود وضعیت ناآرام سیاره، موستافار بستر حیات است. نژادی نگهبان که با نام موستافاری شناخته می‌شوند، در اعماق خنک‌تر سیاره پیشرفت کرده‌اند. آنها خود به دو زیر نژاد تقسیم می‌شوند: موستافاری‌های لاغر و قد بلند شمالی، و موستافاری‌های کوتاه قد و سخت جان جنوبی (که با نام موش‌های موستافاری هم شناخته می‌شوند). صنایع سنگین اتحاد تکنولوژیک، به مواد معدنی رودخانه‌های آتشفشانی موستافار علاقمند شده و این دو نژاد را برای استخراح آنها استخدام می‌کنند. موستافاری‌ها از «کک‌های لاوا» و همینطوری تکنولوژی اتحاد در مقابل حرارت زیاد استفاده می‌کنند. موستافاری‌ها علاقه‌ای به دنیای خارج از سیاره‌ی خود ندارند. در فاصله‌ی بین جنگ کلون ها و انقلاب منجر به برپایی امپراتوری، امپراتوری موستافار را نابود می‌کند تا جلوی تشکیل یک ارتش درویدی جدید را بگیرد.

دنیای کنفدراسیونی

از آنجایی که موستافار تحت کنترل اتحاد تکنولوژیک است، جز سیارات عضو کنفدراسیون منظومه‌های مستقل محسوب شده و بنابراین در جریان جنگ کلون‌ها آسیب زیادی نمی‌بیند. با گسترش جنگ،کنت دوکو و شورای جدایی طلبان پایگاهی بر روی موستافار می‌سازند تا در صورت شکست از جمهوری، به آنجا پناه ببرند. اتحاد تکنولوژیک و فدراسیون بازرگانی هزینه‌ی ساخت این پایگاه را که قابلیت مقاومت در برابر هر نوع حمله‌ای را دارا است، تامین می‌کنند. محیط موستافار به گونه‌ای است که رسیدن به سطح سیاره را بسیار مشکل می‌کند، اما این پایگاه طوری طراحی شد که حتی در صورت رسیدن دشمنان به سطح سیاره، آنها قادر به نفوذ به درون پایگاه نباشند. تکنولوژی سپر تشعشعی از این پایگاه در مقابل رودخانه‌های لاوا محافظت کرده و آب و هوای درون آن با استفاده از دستگاه‌هایی معتدل می‌شود. دارت ویدر و ابی ون کنوبی در این پایگاه با یکدیگر نبرد می‌کنند‌.           


                                                  نبرد


بعد از شکست جدایی طلبان که صحنه‌ی آغازین قسمت سوم:انتقام سیت است، رهبر جدایی طلبان به دستور دارت ویدر به پایگاه موستافار می‌رود. مدتی بعد دارت ویدر (یا همان آناکین اسکای واکر سابق که به تازگی دستیار سیت شده است) از راه رسیده و کل شورای رهبری جدایی طلبان را به دستور دارت سیدیوس به قتل می‌رساند. اما کمی بعد ابی وان کنوبی از راه رسیده و صحنه‌ی اصلی انتقام سیت، یعنی نبرد اوبی‌وان کنوبی و دارت ویدر رخ می‌دهد. در جریان این نبرد، اوبی‌وان هر دو ساق پا و دست چپ دارت ویدر را قطع می‌کند. ویدر به ساحل یک رودخانه‌ی لاوا سقوط می‌کند؛ دمای زیادی جریان لاوا باعث آتش گرفتن ردای او شده، پوست و مو و بخش اعظم ریه‌های او را از بین می‌برد. به دلیل همین جراحت‌ها است که دارت ویدر در فیلم‌های بعدی، با لباس مخصوص سیاهرنگ ظاهر می‌شود.
                      جهان گسترده‌ی خارج از فیلم‌ها

موستافار در بازی ویدیویی جبهه‌ی جنگ‌های ستاره‌ای ۲ ظاهر می‌شود. در این بازی، گیزور دلزو که از کشته شدن رهبر جدایی طلبان، دوک اعظم پوگل خبر ندارد، و با این خیال که جنگ کلون‌ها هنوز در جریان است، تصمیم به حمله به ارتش کلون‌ها می‌گیرد. او کارخانه‌ای برای ساخت درویدها راه‌اندازی کرده و شروع به ساخت ارتشی از درویدها می‌کند. او نوعی دروید مخصوص نبرد طراحی می‌کند، اما لژیون ۵۰۱ دارت ویدر کارخانه‌ی او را نابود می‌کند. در پایان این مرحله از بازی، صحنه‌ای را می‌بینیم که در آن دلیل نابودی موستافار، از بین بردن خطر تولید ارتش درویدها توسط گیزور دلزو اعلام می‌شود. این سیاره در بازی جنگ‌های ستاره‌ای: امپراتوری در حال نبرد نیز ظاهر می‌شود.

ایده و چگونگی خلق

جورج لوکاس خالق جنگ های ستاره ای، در بسیاری از موارد از ایده‌هایی استفاده کرده که قبلا مطرح شده ولی هیچوقت مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. موستافار اولین بار در حین نوشتن فیلمنامه‌ی قسمت ششم:بازگشت جدای، بعنوان مکان نبرد نهایی میان دارت ویدر و لوک اسکای واکر مطرح شد. در فیلمنامه آمده که دوئل قبلی میان دارت ویدر و اوبی‌وان کنوبی که منجر به قطع عضو دارت ویدر می‌شود، در نزدیکی یک گودال رخ می‌دهد و دارت ویدر پس از شکست از اوبی‌وان کنوبی، به درون این گودال سقوط می‌کند. کلمه‌ی موستافار از کلمه‌ی عربی «موستافا» به معنی «فرد برگزیده» آمده است. همینطور به Muspelheim که قلمروی جادویی و آتشین شمالی در اساطیر نورس است نیز اشاره دارد. صحنه‌های فیلم‌برداری شده‌ی موستافار ترکیبی از صحنه‌های فیلم «کوه اتنا»، مدلسازی و صحنه پردازی‌های کامپیوتری است. موستافار طوری طراحی شد که ایده‌های لوکاس از جهنم را نشان دهد و بسیار شبیه قمر آتشفشانی مشتری، آیو است. موستافار در بازی های:

1-Star Wars EpisodeIII Revenge Of The Sith

2-Star Wars Empire At War

3-Star Wars BattlefrontII

4-Star Wars Jedi Academy

ظاهر می‌شود.

موستافار

موستافار
طبقه بندی: سیارات، 
تاریخ : سه شنبه 8 تیر 1395 | 06:06 بعد از ظهر | نویسنده : امیررضا لاهور | نظرات


  • paper | وب یه محسن یگانه داریم | فروش بک لینک
  • وب مطالب وبلاگی | وب کتاب خوانی