تبلیغات
 جنگ ستارگان - بیوگرافی دارت ویدر
دارت ویدر شخصیتی داستانی در مجموعه شش‌تایی جنگ های ستاره ای جورج لوکاس است.

دارت ویدر یکی از مشهورترین شخصیت‌های پلید در تاریخ فیلم است و طبق نظرسنجی انستیتو فیلم آمریکا، او در جایگاه سوم بعنوان پلیدترین شخصیت تمام زمان‌ها قرار گرفته‌است.

دارت ویدر


       
 

پستفرمانده کل در امپراتوری 
سیارهستاره مرگ
کوروسانت
نژادانسان (سایبورگ)
جنسیتمذکر
قد۲٫۰۲ متر به همراه لباس
رنگ مونامعلوم
رنگ چشمنامعلوم
وفادار بهامپراطوری کهکشانی 
انجمن لرد سیت ها
لژیون501 
اسکادران مرگ
خدمه سفینه اکسکیوتر
جنگ‌افزارنامعلوم
وسیله‌ی نقلیهنامعلوم
نقش‌آفرینی ازدیوید پروز (امیدی تازه و بازگشت جدای) 
جیمز ارل جونز (انتقام سیت و صدا در بازگشت جدای) 
سباستین شاو (دارت ویدر بدون ماسک در بازگشت جدای)

دارت ویدر (به انگلیسی: Darth Vader)، شخصیتی داستانی در مجموعه تخیلی جنگ ستارگان جرج لوکاس است. او از مشهورترین شخصیت‌های پلید در تاریخ سینما است و طبق نظرسنجی انستیتو فیلم آمریکا، ویدر در جایگاه سوم پلیدترین شخصیت‌های سینمایی تمام زمان‌ها قرار گرفته است.

ویدر در سه‌گانه اصلی جنگ ستارگان، فرمانده شیطان‌صفتی است که قوانین امپراطوری کهکشان را با جدیت در کهکشان به اجرا در می‌آورد و مرید امپراطور پالپاتین، لرد خبیث سیت است و از جنبه تاریک نیرو بهره می‌برد تا بیرحمانه اعضای جدای و اتحادیه شورشیان را تعقیب و نابود کند.

در اپیزود چهارم که فیلم با حمله ی ناوگان امپراتوری به سفینه ی حامل پرنسس لیا اورگانا آغاز میشود، ویدر به صورت مردی قدرتمند و خشن طاهر میشود که با وجود آن ماسک و زره سیاه، اقتدار وی دو چندان شده است. در پایان اپیزود چهار نیز ویدر تنها بازمانده نبرد یاوین و انفجار ستاره مرگ است.

وقایع قسمت پنجم، با نام امپراتوری ضربه می زند، سه سال بعد پایان اپیزود چهارم،امیدی تازه روی میدهد. در این قسمت از سه گانه اصلی، محل پایگاه شورشیان در منظومه ی هات، افشا شده و دارت ویدر قصد دارد تا به این شورش یک بار برای همیشه پایان دهد. اما با اشتباه آدمیرال کندال آزل شورشیان از حضور نیروهای امپراتوری آگاه شده و ژنراتور سپر های خود را فعال می کنند.

در پایان این اپیزود ژنرال شورشی،هان سولو، به دست یک شکارچی جایزه بگیر اسیر شده و در کربن منجمد میشود. لوک اسکایواکر نیز در پایان یک دوئل با ویدر در می یابد که ویدر پدرش است.

در قسمت پایانی از سه گانه اصلی، جنگ داخلی کهکشانی ادامه می یابد. اتحادیه شورشیان در صدد آن است تا امپراتور پالپاتین را که در حال نظارت بر ساخت دومین ستاره مرگ است،همراه با پایگاه فضایی اش نابود کند.

اما پالپاتین، با آگاهی از نقشه ی شورشیان به آن ها اجازه میدهد تا نقشه های ستاره مرگ را بدست بیاورند ودر واقع قصد دارد آنها را در تله بیندازد. در پایان فیلم بعد از این که پایگاه سپر محافظتی ستاره مرگ توسط ژنرال سولو و پرنسس لیا نابود شد، لوک نیز ویدر را در طی دوئلی نزد امپراتور شکست میدهد. پالپاتین از لوک میخواهد تا پدرش را کشته و جای وی را در نزدش بگیرد. با ممانعت لوک از انجام این کار پالپاتین خشمگین شده و لوک را با استفاده از صاعقه نیرو تا حد مرگ شکنجه میکند.

در پایان ویدر با دیدن زجر کشیدن پسرش متحول شده و به وجه روشن نیرو باز میگردد و امپراتور را به درون رآکتور ستاره مرگ پرتاب میکند اما به دلیل صدمه دیدن از قدرت صاعقه ی امپراتور پس از چند دقیقه میمیرد.

                                

در اپیزود هفتم، ماسک در هم شکسته ویدر مشاهده میشود در حالی که در اختیار نوه اش، بن سولو قرار دارد.

در سه‌گانه جدید، چگونگی درخشش و قهرمان‌شدن او با نام پیشینش: «آناکین اسکای واکر»، و در نهایت سقوط او به نمایش گذاشته می‌شود.

بر اساس یک پژوهش پزشکی که در سال ۲۰۱۰ در آمریکا انتشار یافت، دارت ویدر از لحاظ روانشناختی از اختلالات شخصیتی مرزی (به انگلیسی: Borderline personality disorder) رنج می‌برد.


طبقه بندی: شخصیت ها، 
تاریخ : سه شنبه 8 تیر 1395 | 05:31 بعد از ظهر | نویسنده : امیررضا لاهور | نظرات


  • paper | وب یه محسن یگانه داریم | فروش بک لینک
  • وب مطالب وبلاگی | وب کتاب خوانی