تبلیغات
 جنگ ستارگان - بیوگرافی لیا اورگانا
شاهزاده لیا اورگانا سولو (با نام لیا آمیدالا اسکای‌واکر در حین تولد)، شخصیتی داستانی در مجموعه شش‌گانه جنگ های ستاره ای جورج لوکاس است. او دختر پادمه آمیدالا از سیاره نابو و شوالیه جدای آناکین اسکای واکر است. در عین حال، خواهر دوقلوی لوک اسکای واکر نیز محسوب می‌شود.

لیا اورگانا
پستشاهزاده آلدران 
سناتور عالی‌رتبه آلداران 
دیپلمات جمهوری جدید 
رهبر دولت در جمهوری جدید 
شوالیه جدای
سیارهآلدران
نژادانسان
جنسیتمونث
قد۱٫۵۵ متر
رنگ موقهوه‌ای
رنگ چشمقهوه‌ای
وفادار بهسنای سلطنتی
اتحاد یاغیان 
جمهوری جدید 
اتحاد کهکشانی
جنگ‌افزارنامعلوم
وسیله‌ی نقلیهنامعلوم
نقش‌آفرینی ازکری فیشر

شاهزاده لیا در سیاره آلداران و بعنوان فرزند شاهزاده‌ی نایب‌السلطنه بیل اورگانا و همسر او بزرگ می‌شود. به دلیل موقعیت سیاسی خاص پدرخوانده‌اش وارد سنای سلطنتی شده و از این راه به اتحاد یاغیان خدمت می‌کند. تا اینکه امپراتور پالپاتین سنا را منحل کرده و قدرت را به دولت‌های منطقه‌ای واگذار می‌کند.

از میان دوقلوها، او تنها کسی است که خاطراتی از مادرشان دارد. جورج لوکاس گفته‌است که همواره می‌خواسته یکی از دوقلوها مادرشان را به یاد بیاورد. و از آنجایی که لوک می‌دانسته پدرشان دارت ویدر است، جورج لوکاس شاهزاده لیا را طوری تصویر کرده تا خاطراتی اندک از مادر واقعی‌شان داشته باشد. بنابراین قبل از مرگ پادمه، لیای نوزاد نگاهی به مادرش می‌اندازد و به دلیل توانایی خود که از نیرو سرچشمه می‌گیرد، خاطره او را در ذهن خود ثبت می‌کند.

بعد از مرگ پادمه، اوبی ون کنوبی و یودا تصمیم می‌گیرند دوقلوها را از پدرشان که به تازگی تبدیل به یک سیت لرد شده‌است، مخفی کنند. بنابراین لیا به همراه آرتو دی تو و سی تری پی او به آلداران فرستاده می‌شود که تحت حمایت شاهزاده بیل اورگانا بزرگ شود.

در سن ۱۸ سالگی، لیا بعنوان جوانترین عضو به سنای سلطنتی پیوسته و در همان زمان بطور پنهانی به اتحاد یاغیان می‌پیوندد.

امیدی تازه

در قسمت چهارم:امیدی تازه، سناتور به اتهام خیانت و دزدیدن نقشه‌های موقعیت ستاره مرگ، از سوی دارت ویدر بازداشت می‌شود. لیا که نقشه‌ها را در آرتو دی تو مخفی کرده‌است، آن را برای اوبی وان کنوبی که در آن زمان در سیاره تاتوئین به سر می‌برده، می‌فرستد.

فرمانده ستاره مرگ او را تهدید می‌کند که یا مکان اتحاد یاغیان را اقرار کند، یا سیاره او را نابود می‌کند. اما لیا اطلاعات دروغ داده و طبق دستور فرمانده، کل سیاره آلدران به همراه جمعیت آن نابود می‌شوند.

بعدا شاهزاده لیا، توسط گروهی عجیب و غریب نجات داده می‌شود: لوک اسکای‌واکر، اوبی‌وان کنوبی که اکنون پیر شده، یک قاچاقچی از خود راضی به نام هان سولو، یک ووکی به نام چیوباکا و دو ربات، آر تو دی تو و سی تری پی او.

شاهزاده لیا، بعدا در پایگاه مخفی اتحاد یاغیان مدال افتخار به نجات دهندگان خود تقدیم می‌کند.

ضربه هایی از طرف امپراطوری

در قسمت پنجم:ضربه هایی از طرف امپراطوری که سه سال بعد از ماجراهای امیدی تازه رخ می‌دهد، شاهزاده لیا در سیاره هات به سر می‌برد. به رغم جنگی که بیرون در جریان است، شاهزاده لیا در پایگاه مخفی اتحاد یاغیان که در حال فرو ریختن است باقی می‌ماند. با این وجود، او در آخرین لحظه موفق می‌شود به همراه سی تری پی او، هان سولو و چیوباکا فرار کند.

در این بین و با وجود تمام نابرابری‌ها، ماجرایی عاشقانه بین شاهزاده لیا و هان سولو آغاز می‌شود.

هنگامی که آنها برای تعمیرات در باسپین توقف می‌کنند، دوست هان آنها را به دارت ویدر تسلیم می‌کند که دارت ویدر هم از آنها بعنوان دامی برای دستگیر کردن لوک استفاده می‌کند. همچنین از هان بعنوان نمونه‌ای برای امتحان کردن اتاقک منجمد کردن کربن، که بطور خاص برای لوک تهیه شده استفاده می‌شود. بعدا، دارت ویدر هان سولوی منجمد شده را به یکی از مزدوران جابا دهات تحویل می‌دهد.

بعدا دوست هان به آنها کمک می‌کند تا فرار کند و در راه رفتن، لیا احساس می‌کند لوک به کمک آنها نیاز دارد و به همین خاطر بازمی‌گردد. لوک به کمک آنها نجات پیدا می‌کند؛ گرچه حالا دیگر می‌داند دارت ویدر پدر اوست.

بازگشت جدای

شش ماه بعد از دزدیده شدن هان سولو به دست جابا دهات، لیا، لوک (که اکنون دیگر یک شوالیه جدای است)، چیوباکا، آر تو دی تو و سی تری پی او،لندو کالریسین به تاتویین می‌روند تا او را نجات دهند. ولی در این راه، لیا، هان سولوی تازه آزاد شده و چیوباکا به دست جابا دهات و افراد او دستگیر می‌شوند.

سپس لوک به کمک آنها رفته و بعد از نبردی بر فراز بیابان‌های تاتویین و بالای سر دهان گشاده جانوری عظیم‌الجثه، لیا موفق به خفه کردن جابا دهات شده و همگی با هم فرار می‌کنند.

بعدا در سیاره اندرو، لوک به او می‌گوید که دوقلو هستند و پدرشان دارت ویدر است. البته آنها هویت واقعی مادرشان را نمی‌دانند.

بعدا در ستاره مرگ، امپراتور پالپاتین به قصد تبدیل کردن لوک به شاگرد جدید خود، او را به جنگ با دارت ویدر وا می‌دارد. لوک در ابتدا مقاومت می‌کند، اما هنگامی که دارت ویدر از طریق ذهن به وجود لیا پی برده و تهدید می‌کند او را به سمت نیروهای تاریک بکشد، لوک کنترل خود را از دست داده و با او وارد نبرد می‌شود.

بعد از اینکه دارت ویدر پالپاتین را نابود می‌کند، روح آناکین اسکای‌واکر آزاد می‌شود تا ثابت کند طبق گفته پادمه، هنوز هم خوبی در او پیدا می‌شود.

در این حین، لیا به همراه هان سولو، میدان حفاظتی ستاره مرگ جدید را نابود کرده و افراد اتحاد یاغیان با نابود کردن این جنگ‌افزار، به دوران حکومت امپراتوری پایان می‌دهند.

همچنین بازیگر این شخصیت یعنی کری فیشر تابستان سال قبل در اثر ایست قلبی مرد.
طبقه بندی: شخصیت ها، 
تاریخ : سه شنبه 8 تیر 1395 | 11:53 قبل از ظهر | نویسنده : امیررضا لاهور | نظرات


  • paper | وب یه محسن یگانه داریم | فروش بک لینک
  • وب مطالب وبلاگی | وب کتاب خوانی